بهره ‎‎برداری از بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه در مهریز‌

بهره‎‎برداری از معدن سرب و روی مهدی آباد دهستان بهادران شهرستان مهریز با آغاز کار باطله‎‎برداری از این معدن به عنوان بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه بعد از وقفه‏‏‌ای ۳۶ ساله شروع شد.

به گزارش خبرنگار ‌خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه یزد، "محمدرضا بابایی" معاون برنامه‎‎ریزی استاندار یزد در مراسم آغاز بهره برداری از این معدن قدیمی‌ گفت: تا کنون چندین متقاضی برای فرآوری واحدهای جوار معدنی سرب و روی اعلام آمادگی کردند که برای شروع، بهره‎‎برداری یک صد هزار تنی کنستانتره این معدن از امروز آغاز شد.

وی افزود: همچنین یک متقاضی ۳۰۰ هزار تنی کنستانتره نیز در حال تجهیز کارخانه برای بهره‎‎برداری است و خوراک وی نیز از سوی این معدن تضمین شده است.

وی با اشاره به این که این معدن ۲۰۰ میلیون تن ذخیره سرب و روی دارد، اظهار کرد: ۷۰ درصد از ذخایر این معدن روی و ۳۰ درصد آن نیز سرب است.

این مسئول بر لزوم ایجاد واحدهای فرآوری در مجاورت این معدن تاکید کرد و گفت: این معدن در یک مقطع زمانی برای گمانه زنی و مطالعه در اختیار بهره برداری خارجی قرار گرفته بود.

بابایی ادامه داد: بهره‎‎برداران خارجی معدن مدعی واگذاری آن بودند چرا که سرمایه اولیه را به این معدن آورده بودند، اما با قاطعیت دولت اعلام شد که معادن، قابلیت واگذاری به بخش خصوصی ندارند و بخشی از این مشکلات حل و زمینه برای حضور سرمایه گذاران داخلی در این معدن فراهم شد.

معاون برنامه‎‎ریزی استاندار یزد گفت: ناهماهنگی بین بخش خصوصی بهره‎‎بردار این معدن در گذشته با سازمان ایمیدرو و پیگیری‌های استاندار یزد، در نهایت منجر به ورود دو شرکت خصوصی برای بهره‎‎برداری از ذخایر غنی این معدن شد.

وی افزود: در مجموع فرصت بهره‎‎برداری ۴۰۰ هزار تنی کنستانتره از معدن سرب و روی مهدی آباد فراهم شده است که امید است فرصت‌های اشتغال مناسبی را برای مردم منطقه به دنبال داشته باشد.

این مسئول همچنین تاکید کرد: مطالعات زیست محیطی برای فعالیت این معدن با همکاری اداره کل محیط زیست و منابع طبیعی استان، انجام شده است و به دلیل فاصله زیاد با منطقه مسکونی، آلودگی در منطقه ایجاد نخواهد شد.

حجت الاسلام "دخیل عباس زارع زاده" نماینده مردم شهرستان مهریز در مجلس هم درباره بهره‎‎برداری از این معدن گفت: معدن سرب و روی بهادران به اعتراف همگان، بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه است که متاسفانه این ظرفیت ۳۶ سال بعد از انقلاب، بهره‌برداری نشده است.

وی افزود: این معدن در گذشته به دنبال کیسه‎دوزی عده‎‎ای داخلی و خارجی، به دو شرکت خارجی فروخته شده بود که با شکایت و نامه‎‎نگاری‌های صورت گرفته، در نهایت موفق به ورود سرمایه گذاران جدید برای بهره برداری از ظرفیت‌های این معدن شدیم.

این نماینده مجلس تاکید کرد: امید است که در کنار بهره‎‎برداری از این معدن، واحدهای فرآوری سرب و روی نیز برای تامین خوراک کارخانجات کشور در مهریز راه‎‎اندازی شود.

زارع زاده گفت: کارخانه سرب و روی شهرستان بافق، خوراک خود را از خارج تامین می‌کند و فعالیت این معدن می‌تواند زمینه‌های تامین خوراک این کارخانه را از داخل استان فراهم کند.

وی با تاکید بر این که اجازه خروج خاک را از این منطقه نخواهیم داد، از مسئولان خواست هر چه سریع‎تر برای ایجاد واحدهای فرآوری در جوار معدن سرب و روی اقدام کنند.

وی بهره‎‎برداری از این معدن و ایجاد واحدهای جوار معدنی را موجب توسعه اشتغال منطقه و کمک به گردش پولی و مالیات ارزش افزوده استان و شهرستان مهریز خواند.

"سیدرضا قطب" مدیر عامل شرکت ایرانی KDD و سرمایه‎‎گذار بهره بردار این معدن نیز از سرمایه‎‎گذاری بیش از یک میلیارد دلاری برای آغاز بهره‎‎برداری از این معدن خبر داد و افزود: این شرکت قرار است در مدت ۳ سال ظرفیت صد هزار تنی کنستانتره مس و ظرفیت صد هزار تنی شمس روی انجام دهد.

وی افزود: پیش‎‎بینی اشتغال ۱۳۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم در این معدن وجود دارد و اشتغال غیرمستقیم نیز ۴ برابر این ظرفیت پیش‎‎بینی شده است.

‌فرماندار مهریز نیز با اشاره به آغاز بهره برداری ظرفیت معدنی سرب و روی مهدی آباد بهادران، ابراز امیدواری کرد که این معدن دارای عواید مناسبی برای بخش بهادران باشد و ظرفیت‎‎های اشتغال آن، ابتدا نیازهای شهرستان را پاسخگو باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه یزد، "محمد رستگاری" در جمع خبرنگاران در زمان آغاز بهره برداری از این معدن گفت: بهره برداری از این معدن در سال ۱۳۲۹ آغاز شده، اما عملا کار جدی در این معدن انجام نشده است.

وی گفت: این معدن هنوز منافع و عوایدی را نصیب شهرستان و استان نکرده است، اگرچه فعالیت‌های مختلفی از سوی بهره‎‎برداران داخلی و خارجی در این معدن انجام شده است.

وی گفت: در گذشته تنها عملیات محدودی برای باطله برداری از این معدن انجام شده است، اما دیگر این نحوه بهره‎‎برداری بس است و باید از ظرفیت‌های این معدن، بهره برداری مناسب صورت گیرد.

فرماندار مهریز ادامه داد: با توجه به پیگیری اخیر مسئولان استان و کشور، سرمایه‏‌گذاران جدید برای بهره‎برداری از ظرفیت‌های این معدن آغاز شده است.

رستگاری گفت: باطله برداری از این معدن قرار است که به صورت جدی توسط شرکت‌های خصوصی سرمایه‎گذار آغاز شود چرا که در بازه زمانی بهره برداری از این معدن تنها ۱۰ میلیون تن، باطله‎‎برداری انجام شده است.

وی اضافه کرد: شرکت خصوصی که الان وارد عمل شده است، ۱۸۰ میلیون تن باطله برداری را در طی ۳ سال تعهد کرده و قرار است که در این بازه زمانی نسبت به ایجاد واحدهای جوار معدن نیز اقداماتی صورت گیرد.

این مسئول بیان کرد: تاسیسات مورد نیاز برای ایجاد واحدهای فرآوری از جمله برق و آب برای این کارخانجات پیش بینی شده است و در صورت بهره برداری از این واحدها، مشکل بیکاری نیروی کار شهرستان و استان تا حدود زیادی مرتفع خواهد شد و امید است که عواید مناسبی نیز از بهره برداری از این معدن نصیب دهستان بهادران شود.

وی افزود: اولویت اشتغال این معدن با نیروهای آماده کار دهستان بهادران و شهرستان مهریز است و در نهایت نیز در صورت لزوم، ظرفیت‌های اشتغال آن از سایر شهرستان‌های استان تامین خواهد شد.