رئیس هیات عامل ایمیدرو خبر داد: تسویه هزینه های کنسرسیوم قبلی معدن مهدی آباد

معدنا: رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اهمیت بخش معدن و صنایع معدنی در جذب سرمایه پس از توافق هسته‌ای اعلام کرد: ایمیدرو خود را موظف می‌داند در راستای مزایده دوباره مهدی‌آباد تمام هزینه‌هایی که کنسرسیوم قبلی مهدی‌آباد در این معدن انجام داده را تسویه کند.
به گزارش پایگاه خبری معدن ایران(معدنا)، مهدی کرباسیان با بیان اینکه در زمینه جذب سرمایه بخش معدن پس از برجام دارای اهمیت بیشتری نسبت به صنعت خودرو است زیرا منابع معدنی در دنیا با محدودیت مواجه شده و سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند با اطمینان خاطر بیشتری در بلندمدت مثلا ۵۰ سال آینده در معادن ایران سرمایه‌گذاری کنند.
او افزود: در حوزه خودرو رقابت اصل مهمی است و هر روز کمپانی‌ها یک پلت فرم جدید را روانه بازار می‌‌کنند در حالی که در بخش معدن این چنین نیست و تکنولوژی صنعت فولاد در بین تولیدکننده‌ها دوام بیشتری دارد . به همین دلیل سرمایه‌گذاری‌مان را در زنجیره فولاد هدایت کردیم و اقدامات‌مان در حال انجام است. اما به دلیل اینکه سرمایه‌گذاری بلندمدتی باید در بخش معدن و صنعت فولاد انجام شود، بازدهی سرمایه روند کندی دارد. در حال حاضر ارزش قراردادهای ایران با شرکت‌هایی مانند دانیلی ایتالیا و اس ام اس چند میلیارد دلار است و این دستاورد بزرگی برای ایمیدرو در این حوزه است.
کرباسیان درباره تعیین و تکلیف معدن مهدی‌آباد نیز افزود: ایمیدرو خود را موظف می‌داند که تمام هزینه‌هایی که شرکتkdd برای راه‌اندازی این معدن متحمل شده است را بپردازد و با کنسرسیوم مهدی‌اباد تسویه حساب خواهد کرد. زیرا این امر جزو تکالیف ایمیدرو بوده و خوشبختانه کارشناسان رقم دقیق این سرمایه‌گذاری را محاسبه و مشخص کرده‌اند که قرار است این هزینه‌هایی که این کنسرسیوم انجام داده، به آنها بازگردد.