سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری در معدن سرب و روی مهدی آباد یزد

 

یزد – ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه معدن سرب و روی مهدی آباد ۲۰ میلیون تن ذخیره روی دارد گفت: سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری با بهره برداری از این معدن از سوی بخش خصوصی محقق خواهد شد.

به گزارش ایرنا مهدی کرباسیان روز سه شنبه در مراسم آغاز عملیات اجرایی بهره برداری از معدن سرب و روی مهدی آباد یزد با حضور وزیر صنعت، معدن، تجارت افزود: این معدن در دهه ۳۰ شناسایی و حفاری شد و فعالیت جدی در آن در دولت تدبیر و امید آغاز گردید.

وی اظهار کرد: اخیر در مزایده بین المللی یک کنسارسیوران داخلی برنده این مزایده شد و قرار شده ظرف چهار سال امور معدن و کارخانه های آن را تکمیل کند.

کرباسیان با بیان اینکه در این مجموعه برای بیش از یکهزار نفر بصورت مستقیم و سه برابر هم بصورت غیر مستقیم شغل ایجاد می شود خاطر نشان کرد: معدن مهدی آباد که دومین معدن بزرگ روی دنیا است می تواند پاسخگویی نیاز ضروری کشور برای تامین این نوع فلز شود.

معاون وزیر صنعت افزود: هم اکنون ۴۲۰ هزار تن تولید کارخانجات سرب روی ایران به ویژه در معدن انگوران است ولی با توجه به درحال اتمام بودن این معدن، تولیدات معدن مهدی آباد می تواند نگرانی ها کشور را برطرف کند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: در دنیا تعداد معادن بزرگ در حال کاهش است و کشورها به سمت اکتشافات عمقی و دریایی رفتند اما ایران به عنوان یکی از کشورهای بزرگ معدنی دنیا همچنان جای کار دارد،ضمن انکه فلز روی تولیدی در این معدن در همه جای دنیا وجود ندارد از این رو می تواند در بعد صادرات به عنوان یکی سیاست های اقتصاد مقاومتی برای کشور دارای اهمیت زیادی باشد.

کرباسیان به رشد اکتشافات معدنی در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت:در این دولت فقط ۲۵۰ هزار کیلومتر کار اکتشافی از سال ۹۳ از سوی سازمان ایمیدرو شروع شده که می تواند زمینه ساز توسعه و اشتغال در آینده باشد و به مردم استان یزد نوید می دهم که بخش عمده ای این اکتشافات برای استان اتفاقات خوبی را رقم خواهد زد.

کرباسیان ادامه دارد: بخشی از نتایج این اکتشافات منجر به افزایش ذخایر ۴۰۰ میلیون تنی ذخیره سنگ آهن ، ۴۰۰ میلیون تنی ذخیره ذغال سنگ آهن و ۴۰ تنی طلای کشور به اکتشافات این سازمان اضافه شده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین با اشاره به استفاده از اطلاعات سازمان انرژی اتمی نیز گفت: این اطلاعات به ویژه تا میزان ذخایر عناصر نادر خاکی کشور تا بیش از این دولت ۳۰۰ هزار تن بوده به یک میلیون تن افزایش یابد و بیشتر آن در همین استان است.

وی اضافه کرد: در این دولت و در سازمان ایمیدرو بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان طرح های ناتمام داشتیم که با تعریف ۷۳ طرح بزرگ و اجرای شدن بخش های از آن بزودی شاهد جهش بزرگی در کشور خواهیم بود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو اظهار امیدواری کرد: تا با توسعه و رشد فناوریها در معدن سرب روی مهدی آباد علاوه بر افزایش ارزش افزوده معدن شاهد رشد بیشتر اشتغال در منطقه و استان باشیم.

معدن سرب روی مهدی آباد با ۲۰۰ میلیون تن ذخیره معدنی که شامل ۷۰ درصد روی و ۳۰ درصد سرب است یکی از بزرگترین معادن خاورمیانه به‌شمار می‌رود.

این معدن در دهستان بهادران مهریز و در فاصله ۴۵ کیلومتری از شهر مهریز و ۱۰۰ کیلومتری از مرکز استان یزد قرار دارد.