معدن ۱۹ ميليارد دلاري ايران فعال مي‌شود

مجری جديد طرح تجهیز معدن سرب و روي مهدی‌آباد گفت: با توجه به اهمیت معدن مهدي‌آباد، تيمي كه در گذشته وظيفه تجهیز و راه‌اندازی سه معدن بزرگ زغال‌سنگ همکار، سنگ‌آهن گل‌گهر ۲ و گل‌گهر ۴ را بر عهده داشت، راه‌اندازي معدن مهدي‌آباد را بر عهده گرفته است.

سعید صمدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: مهدی‌آباد دومین ذخیره روی دست نخورده جهان محسوب شده و ارزش محصولات موجود در اين معدن در حدود ۱۹ میلیارد دلار برآورد مي‌شود.

وي با بيان اينكه در معدن مهدی‌آباد ۶۵ هزار متر حفاری اکتشافی انجام شده و حجم ذخیره قطعی آن ۱۶۵ میلیون تن و ذخیره زمین‌شناسی آن ۴۰۰ میلیون تن است، خاطرنشان كرد: ذخیره فلز روی اين معدن ۵٫۶ میلیون، سرب ۶٫۱ میلیون تن، نقره ۲۳۱۳ تن و باریت ۱۰ میلیون تن است؛ ضمن‌ آنكه در باطله آن سنگ‌آهن و منگنز نيز وجود دارد.

صمدي تصريح كرد: با توجه به کاهش ذخیره معدن انگوران و نیاز کارخانه‌های فرآوری سرب و روی به ماده معدنی، آماده‌سازی و عملیات استخراج باید به سرعت صورت گيرد كه در اين راه از تجربيات شرکتهای داخلی و خارجی استفاده خواه شد.

به گزارش ايسنا، معدن سرب و روي مهد‌ي‌آباد متعلق به سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو) بوده و بهره‌برداري از آن نيز بر عهده شركت تهيه و توليد مواد معدني ايران است.

پيش از اين برخي فعالان بخش خصوصي در اظهاراتي خواستار واگذاري مديريت اين معدن به بخش خصوصي شده بودند. در پاسخ به اين اظهارات نيز مديرعامل شركت تهيه و توليد مواد معدني بر باقي ماندن بهره‌برداري اين معدن در دست اين شركت تاكيد كرده بود.