۲۰۰ میلیون تن ذخیره معدنی معدن سرب و روی مهدی‌آباد بهادران

فریال مستوفی در حاشیه بازدید خبرنگاران از معدن سرب و روی مهدی‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یزد اظهار داشت: معدن سرب و روی مهدی‌آباد دارای بیش از ۲۰۰ میلیون تن ذخیره معدنی است که ۷۰ درصد آن روی و ۳۰ درصد دیگر آن نیز سرب است.

وی عنوان کرد: این معدن تاکنون توسط دو شرکت خارجی بهره‌برداری می‌شد اما به تازگی بهره‌برداری از این معدن و ایجاد صنایع جوار معدنی آن به بخش خصوصی داخلی و چند شرکت سرمایه‌گذار سپرده شده است.

مستوفی خاطر نشان کرد: در کنار باطله‌برداری معدن قرار است واحد تولید کنسانتره نیز در جوار معدن سرب و روی مهدی‌آباد راه‌اندازی شود که بر اساس برنامه زمان‌بندی شده، بهره‌برداری از آن حدود سه سال به طول خواهد انجامید.

وی با بیان اینکه در معدن و صنایع جوار معدنی آن هزار و ۳۰۰ نفر به طور مستقیم و در مجموع برای ۱۰ هزار نفر به طور غیرمستقیم شغل ایجاد می‌شود، بیان کرد: مسئولان مهریز بر اولویت جذب نیروهای بومی تاکید دارند که ما نیز این مهم را مدنظر قرار خواهیم داد.

وی، میزان سرمایه‌گذاری در این معدن را بالغ بر یک میلیارد دلار اعلام کرد و بیان داشت: ظرفیت تولید کنسانتره در واحد جوار معدنی بالغ بر ۱۰۰ هزار تن خواهد بود.

به گزارش فارس، معدن سرب و روی مهدی‌‌آباد یکی از بزرگترین معادن خاورمیانه به شمار می‌رود که پس از ۶۰ سال از زمان بهره‌برداری، با تغییر سرمایه‌گذار خارجی و واگذاری آن به سرمایه‌گذار داخلی، بهره‌برداری از آن به طور جدی آغاز شده است.