سرمایه گذاری کنسرسیوم روی مهدی آباد به ۱۵۰۰ میلیارد تومان رسید/ ایمیدرو با مدل جدید مشارکتی، معدن مهدی آباد را فعال کرد

به گزارش روابط عمومی مجتمع، امین صفری مدیر مجتمع معدن سرب و روی و باریت مهدی آباد در گفت و گو با رادیو اقتصاد، با بیان مطلب فوق افزود: این میزان سرمایه با اتکا به منابع داخلی شرکت ها و بدون استفاده از منابع بانکی تامین و سرمایه گذاری شده است.
صفری با برشمردن ویژگی های پروژه توسعه معدن،‌ گفت: به رغم معطل ماندن طرح توسعه معدن مهدی آباد طی ۶۰ سال، ایمیدرو در (اواخر) سال ۹۵ توانست با مدل جدید مشارکتی و جذب سرمایه گذار، این معدن را با استفاده از توان شرکت های داخلی فعال کند.
وی با تاکید بر اینکه واگذاری مدیریت اجرایی، تامین مالی و بهره برداری به بخش خصوصی نتایج ارزنده ای برای اقتصاد کشور دارد، یادآور شد: طی یک فرایند رقابتی، پروژه توسعه معدن روی معدن آباد به صورت قراردادی از سوی ایمیدرو به کنسرسیومی از بخش خصوصی واگذار شد و ۵ شرکت که اهلیت لازم را داشتند،‌ در قالب کنسرسیوم برنده سرمایه گذاری و اجرای پروژه شدند.

مدیر مجتمع معدن مهدی آباد،‌ ادامه داد: با بهره برداری (کامل) از بخش فرآوری روی این معدن، “مهدی آباد” قادر است ۲٫۵ درصد از فلز محتوی روی در دنیا را تولید کند.
وی درباره اشتغال طرح اظهار داشت: هم اینک ۵۰۰نفر در این معدن مشغول به کار هستند که تا یکسال دیگر این رقم به هزار نفر افزایش خواهد یافت.

صفری به اهمیت زیرپروژه های توسعه معدن مهدی آباد اشاره کرد و گفت: ۹۰ کیلومتر از خط ۱۰۰ کیلومتری انتقال آب از یزد و همچنین خط برق این مجتمع از جمله زیرپروژه های حیاتی توسعه معدن به شمار می آیند که اکنون در حال اجرا هستند.
وی با اشاره به پیشران بودن بخش معدن برای صنعت تاکید کرد: راه اندازی کارخانه های فرآوری روی در این معدن و تامین خوراک برای کارخانه های پایین دستی،‌ سبب رونق تولید و اشتغال در بخش صنعت خواهند شد.
پروژه فرآوری روی در معدن مهدی آباد،‌ از سه فاز تشکیل شده که هم اینک فاز نخست با پیشرفت ۵۵درصدی در حال اجراست. با راه اندازی این فازها، سالانه ۸۰۰ هزار تن کنسانتره روی در این مجتمع تولید خواهد شد.