تامین خوراک نیمی از ظرفیت خالی تولید شمش روی با راه اندازی فاز سولفیدی مجتمع سرب و روی مهدی آباد؛کارخانه های تولید شمش روی آماده مصرف کنسانتره سولفیدی شوند

به گزارش روابط عمومی مجتمع، حمید رضا حمایت که روز گذشته در مراسم افتتاحیه چهارمین همایش فلزات غیرآهنی با نگاهی به وضعیت کنونی و چشم انداز ترسیم شده برای صنعت سرب و روی کشور سخن می گفت، اظهار داشت: ایران با دارا بودن ۵ درصد ذخایر سرب و روی جهان در رتبه ششم جهانی قرار دارد.

وی افزود :ایران ۳.۸ درصد استخراج روی و ۲.۴ درصد استخراج سرب دنیا را انجام می دهد، و این درحالیست که نسبت استخراج به ذخایر در جهان حدود ۵ درصد است که این رقم در ایران در بخش روی حدود ۱٫۷ درصد است و نیازمند رشد سه برابری است که یکی از اصول دیده شده در ترسیم چشم انداز صنعت سرب و روی کشور محسوب می شود.

حمایت ضمن تشریح مختصر وضعیت ذخایر و اکتشافات صورت گرفته در بخش سرب و روی کشور، به اهمیت اکتشافات در بخش سرب و روی جهت تولید پایدار این حوزه از صنعت تاکید کرد.

به گفته وی، در سال ۹۹ ، ۲۰۸ هزار تن شمش روی و ۱۸۶ هزار تن شمش سرب تولید شد و با پیوستن مهدی آباد به زنجیره تولید، این آمار دو الی سه برابر افزایش خواهد یافت.

وی درباره طرح جامع سرب و روی گفت: طرح جامع سرب و روی پس از ۳ سال مطالعه، در سال ۹۹ به یک طرح هدفمند و دارای چشم انداز تبدیل شد که امید است با ابلاغ آن از سوی وزارت صمت، این طرح بعنوان سند بالادستی صنعت سرب و روی کشور مورد بهره برداری صاحبان صنعت و ذینفعان اصلی قرار گیرد.

وی افزود: براساس برنامه چشم انداز ۱۴۲۰، تولید شمش روی ۶۰۰ هزار تن خواهد شد که علاوه بر تولیدات فعلی، بخشی از آن توسط معدن مهدی آباد (۱۴۰ هزار تن شمش از محل کنسانتره سولفیدی مهدی آباد،۱۰۰ هزارتن کاتد از محل فاز اکسیدی مهدی آباد)، بخشی از طریق استحصال پسماندها و باطله ها و بخشی نیز از طریق واردات (مجموع ۱۳۰ هزار تن) و همچنین بخشی از ظرفیت های در حال احداث تولید شمش روی تامین خواهد شد.

سه محور صنعت روی

وی ادامه داد: برنامه های آتی ما در صنعت سرب و روی کشور بر سه محور اصلی استوار است که شامل ١- تامین خوراک کارخانجات تولید شمش (اکتشافات، واردات و بازیافت پسماندها)،٢-توجه به صنایع پایین دستی (تولید باتری زینک- ایر، ماده شیمیایی لیتوپون، تولید پودر اکسید روی پیشرفته و تولید ورق الکتروگالوانایز ) و ٣- بررسی، ارتقا و استفاده از تکنولوژی مناسب در واحد های فرآوری سرب و روی کشور می باشد.