چهارمین میزگرد صنعت سرب و روی کشور به ابتکار مجتمع سرب و روی مهدی آباد در همایش فلزات غیر آهنی برگزار شد

PSX_20210105_000758 (Copy)
PSX_20210106_114504 (Copy)
Loading image... Loading image...

چهارمین میزگرد تخصصی طرح جامع سرب و روی کشور با حضور اغلب صاحبان صنایع، ذینفعان و فعالان این صنعت برگزار شد. در ابتدای این میزگرد، امین صفری به عنوان مجری طرح جامع سرب و روی از سامانه جامع سرب و روی کشور به آدرس www.IZNPB.ir رونمایی کرد. این سامانه برای اولین بار و به ابتکار مجتمع سرب و روی مهدی آباد بر بستر وب و GIS بصورت کاملاً پویا و دینامیک طراحی شده که شامل تمامی اطلاعات مرتبط با صنعت سرب و روی کشور نظیر معادن، کارخانجات فرآوری و صنایع پایین دست، صادرات، واردات و … می‌باشد و هم اکنون برای تمامی ذینفعان این صنعت در دسترس است.

در ادامه کلیه حاضرین در میزگرد از جمله صاحبان صنایع و بخش خصوصی به بیان نقطه نظرات و چالش‌های صنعت از جمله ضرورت تأمین مواد اولیه، اکتشاف، کاهش دخالت‌های دولت در قیمت گذاری و… اشاره نمودند که مورد توجه مجریان طرح قرار گرفت.

در روز افتتاحیه همایش فلزات آهنی کشور نیز طرح جامع سرب و روی با چشم انداز ۲۰ ساله توسط امین صفری مدیر مجتمع مهدی آباد ارائه شد بطوریکه با ترسیم وضعیت ذخایر و استخراج سرب و روی در ایران و جهان و همچنین مشکلات موجود در صنعت سرب و روی کشور، جهت رفع موانع و توسعه این صنعت راهکارهایی نظیر تعیین ستاد و ساختار اجرایی برای پایش طرح جامع سرب و روی، مشارکت تشکل‌های صنفی در سیاست گذاری‌های کلان، تدوین طرح جامع اکتشاف سرب و روی و کاهش تصدی گری دولت، حذف صدور مجوز جدید کارخانه تولید شمش، تسهیل واردات مواد اولیه (خاک و کنسانتره) و نیز، حمایت و تشویق یکپارچه سازی و ادغام واحدهای فرآوری کوچک مقیاس  ارائه گردید.

شایان ذکر است طرح جامع سرب و روی کشور طی دو سال گذشته توسط مجتمع سرب و روی مهدی آباد به نمایندگی از ایمیدرو و با همکاری شرکت کوشا معدن و با برگزاری جلسات متعدد با صاحبان صنایع، دانشگاهیان و نخبگان صنعت، به منظور گردآوری اطلاعات دقیق، ترسیم وضع مطلوب، چشم انداز، تحلیل فاصله و تدوین برنامه تدوین شده تا به عنوان سند راهبردی توسعه این صنعت با چشم انداز افق ۱۴۲۰، آماده ابلاغ از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت است.