مهدی آباد در آستانه افتتاح بزرگترین کارخانه فرآوری سرب و روی کشور در سال ۱۴۰۱/رشد ۵۰ درصدی فروش اکسید روی در سال ۱۴۰۰

مدیر مجتمع سرب و روی مهدی آباد با اشاره به قرارداد “سرمایه گذاری احداث و بهره برداری کارخانجات فرآوری معدن سرب و روی مهدی آباد”گفت: هدف از اجرای طرح احداث کارخانه فرآوری، تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن کنسانتره روی با عیار حداقل ۳۵ درصد یا معادل آن و ۸۰ هزار تن متریک کنسانتره سرب- نقره با عیار ۶۰ درصد سرب است، که در حال حاضر پیشرفت فیزیکی فاز اول پروژه ۷۵درصد بوده و در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ شاهد افتتاح بزرگترین کارخانه فرآوری سرب و روی کشور در مهدی آباد خواهیم بود.

ثبت رکورد جدید فروش مواد معدنی با فروش ۳۴۳ هزارتن مواد معدنی شامل ۴۵ هزارتن باریت به ارزش حدود ۱۲٫۵ میلیارد تومان و ۲۹۸ هزارتن اکسید روی به ارزش ۴۸ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ که با رشد بیش از ۵۰ درصدی تناژ فروش در سال ۱۴۰۰ همراه بوده است.

به گزارش روابط عمومی مجتمع، حمیدرضا حمایت با بیان این مطلب گفت: ثبت رکورد جدید فروش مواد معدنی در سال ۱۴۰۰ با فروش ۳۴۳ هزارتن مواد معدنی شامل ۴۵ هزارتن باریت به ارزش حدود ۱۲٫۵ میلیارد تومان و ۲۹۸ هزارتن اکسید روی به ارزش ۴۸ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ که با رشد بیش از ۵۰ درصدی تناژ فروش و همچنین رشد ریالی ۱۲۴ درصدی نسبت به سال گذشته همراه بوده است.

وی در ادامه با اشاره به تدوین طرح جامع سرب و روی کشور گفت: پایش و ارتقاء طرح جامع سرب و روی کشور با اطلاعات سال ۹۹، بروزرسانی سامانه جامع بر بستر وب و همچنین تهیه شناسنامه اولیه پروژه های پیشنهادی ذیل آن و انجام مطالعات اولیه مربوط به این پروژه ها از جمله اقدامات مربوط به سال ۱۴۰۰ بوده است.

حمایت خاطر نشان کرد: تامین خوراک کارخانه های تولید شمش (اکتشافات، واردات و بازیافت پسماندها)، توجه به صنایع پایین دستی (تولید باتری زینک- ایر، ماده شیمیایی  لیتوپون، تولید پودر اکسید روی پیشرفته و تولید ورق الکتروگالوانایز) و بررسی، ارتقاء و استفاده از تکنولوژی مناسب در واحد های فرآورى سرب و روی کشور ازجمله محورهای اصلى طرح جامع سرب و روی کشور است.

وی با اشاره به دشت بخش شرقی و جنوبی محدوده مهدی آباد گفت: از آنجا که حدود ۲۰ کیلومتر مربع از دشت بخش شرقی و جنوبی محدوده مهدی آباد، جهت جانمایی مستحدثات در حین الحاق به محدوده مهدی آباد است، انجام اکتشافات در این بخش به منظور حصول اطمینان از وضعیت ذخیره در برنامه اکتشافی سال ۱۴۰۰ قرار گرفت و  فعالیتها و مطالعات اکتشافی انجام شده تا کنون در این بخش شامل تهیه گزارش مطالعات زمین شناسی و گزارش زمین شناسی ساختاری،  ارائه گزارش بررسی وجود کانی سازی در نواحی شرق و جنوب معدن جهت جانمایی تاسیسات معدن و کارخانه و  انجام مطالعات ژئوفیزیک به روش IPRS است.

حمایت در زمینه پروژه انتقال آب اظهار داشت: هم اکنون خط انتقال آب از محل دفع پساب شهر یزد به معدن به طول ۱۰۰ کیلومتر و با ظرفیت ۱۰۰ لیتر بر ثانیه تکمیل شده و احداث ایستگاه های پمپاژ (سه ایستگاه) در سال جاری آغاز و  با پیشرفت ۷۰ درصدی در حال انجام است و پیشرفت فیزیکی کل پروژه تامین آب تا کنون ۸۲ درصد است. همچنین پروژه برق رسانی فاز اول کارخانجات مهدی آباد ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و هم اکنون برق شبکه سراسری کشور در پست ۴۰۰ به ۱۳۲ احداث شده جریان دارد.

مدیر مجتمع سرب و روی مهدی آباد نهایی شدن جانمایی محل احداث حوضچه های تبخیری و رفع مشکلات با سازمان محیط زیست و صدور مجوز از جانب سازمان محیط زیست و ابلاغ آن از سوی اداره محیط زیست استاندر را از دیگر اقدامات این مجتمع در سال ۱۴۰۰ عنوان کرد.

حمایت در پایان تناژ عملیات در بخش باطله برداری و آماده سازی معدن را تا پایان ۱۴۰۰ حدود ۸۵ میلیون تن عنوان کرد و افزود: دسترسی به سولفید روی در مهدن مهدی آباد میسر شده است.

گفتنی است مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی آباد با دارا بودن ذخائر قابل توجه، یکی از بزرگترین معادن جهان است.