توجه ویژه به موضوع «اكتشاف» ، «صنايع پايين دست» و «انتخاب تكنولوژى مناسب»در طرح جامع سرب و روی

 

به گزارش روابط عمومی این مجتمع، حمیدرضا حمایت در میزگرد تخصصی بررسی وضعیت صنعت سرب و روی؛ چالش ها و فرصت ها در جریان چهارمین همایش چشم انداز صنایع فلزات غیرآهنی، اظهار داشت: قبل از سال ۹۶، هیچ مسیر روشنی برای صنعت سرب و روی وجود نداشت، و طرح جامع سرب و روی پس از ۳ سال مطالعه، در سال ۹۹ به یک طرح هدفمند و دارای چشم انداز تبدیل شد.

وی ادامه داد: امیدواریم با ابلاغ طرح مذکور از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان سند بالادستی صنعت سرب و روی کشور، اين طرح توسط صاحبان صنعت و ذینفعان اصلی مورد بهره برداری قرار گیرد.

مدیر مجتمع سرب و روی مهدی آباد تصریح کرد: با مشورت های انجام شده در این میزگرد، قرار شد موضوع آّب، برق، گاز و دیگر زیرساخت ها لازم در زنجیره تولید، به صورت مدون در طرح جامع سرب و روی مورد بررسى قرار گيرد.

 وی افزود: با توجه به فاصله میزان ذخایر سرب و روی (۵ درصد جهانی) و میزان استخراج (روی ۳.۸ درصد  و سرب ۲.۴ درصد)، ضرورت دارد میزان استخراج سالانه افزایش یابد. رشد استخراج معادن وابسته به توسعه اکتشافات است که ميبايست قوانین ذیربط به گونه ای اصلاح شود که بتوان از ظرفیت های بخش خصوصی در این زمینه استفاده مطلوب کرد.

ضرورت جلوگیری از صدور مجوز فرآوری سرب و روی

مدیر مجتمع سرب و روی مهدی آباد تاکید کرد: با توجه به ظرفیت بالای ایجاد شده در حوزه فرآوری صنعت سرب و روی، باید از صدور مجوز احداث کارخانه فرآوری این صنعت جلوگیری شود و در مقابل، سرمایه گذاری ها به سمت فعالیت های اکتشافی و توسعه صنایع پایین دستی هدایت شود.

وی افزود: عوامل توسعه نامتوازن زنجیره تولید صنعت سرب و روی غفلت از انجام فعاليتهاى اکتشافى در حوزه سرب و روى، پایین بودن نسبت استخراج ماده معدنی به ذخایر، عدم توسعه صنعت بازيافت، ایجاد ظرفیت های مازاد فرآوری بدون توجه به نحوه تامین مواد اولیه و توسعه نیافتن کمی و کیفی ظرفیت های صنایع پایین دستی، از جمله این عوامل است.

ضرورت آماده باش کارخانه ها برای دریافت مواداولیه سولفیدی

حمایت اظهار داشت: با بهره برداری از فاز سولفیدی کارخانجات فرآوری سرب و روی در مهدی آباد، خوراک نیمی از ظرفیت کارخانجات شمش روی کشور تامین خواهد شد. با توجه به روند رو به اتمام ذخایر انگوران، تولیدکنندگان داخلی مي بايست برای استفاده از کنسانتره سولفیدی مهدی آباد آماده باشند.

بنا به این گزارش، در میزگرد بررسی وضعیت صنعت سرب و روی؛ چالش ها و فرصت ها –که عصر دیروز در جریان چهارمین همایش چشم انداز صنایع فلزات غیرآهنی برگزار شد- اعضای تشکل های صنعت سرب و روی، فعالان و ذينفعان این صنعت، متخصصان، مشاورين فنى و برخی از کارشناسان حوزه اکتشاف ایميدرو در این میزگرد حضور داشتند.